Intalniri de lucru

Autor Subiect: Cum stam cu increderea in practica Reiki?  (Citit de 23335 ori)

Offline Bogdan Levitchi

• Administrator
  • *
  • Mesaje postate: 3416
  • Bogdan Levitchi
    • Cursuri si Tratamente Reiki
R
« Răspuns #30 : Iunie 09, 2010, 03:40:04 p.m. »
imi pare rau ca s-au incins spiritele pe aici, poate daca Sandra ar fi participat la un curs la clasa cu mine am fi avut acelasi limbaj comun (dar nu de lemn :) ) pt ca sunt convins ca dorim sa spunem aceleasi lucruri dar fiecare in modul sau.

nu vreau sa intru in polemici pe teme religioase pt ca nu am studiat indeajuns textele si chiar de as fi stiut nu cred ca discutiile teoretice folosesc.

totusi conditionarile negative, asa cum sunt denumite in psihologie mi se par un pic cam periculoase mai ales cand se apeleaza si la citate din texte religioase. acele cuvinte au fost spuse intr-un anumit context si ar fi bine sa-l respectam.

incercand sa-mi explic mie insami citatul dat de Sandra am facut inevitabil paralela cu unul din principiile lui Mikao Usui si anume acela prin care Reiki a devenit azi cunoscut in intreaga lume - acela de a-i invata pe apropiatii tai daca acestia sunt deschisi sa afle. cred ca aici ar mai trebui o completare si anume un alt principiu care se afla si in crestinism si anume, acela de a te ingriji mai intai pe tine ca apoi sa-i poti ajuta pe ceilalti.

va multumesc pt mesaje si vreau sa inchei, cu ideea ca suntem aici ca sa invatam iar discutiile in contradictoriu ar fi bine sa nu le luam prea personal ;)
« Ultima Modificare: Iunie 10, 2010, 03:00:30 p.m. de Bogdan Levitchi »
Ing. Bogdan Levitchi - mobil: 0722.773.553 - e-mail: bogdan.levitchi@gmail.com - web: www.cursuri-reiki.ro

Offline Bogdan Levitchi

• Administrator
  • *
  • Bogdan Levitchi
R
« Răspuns #31 : Iunie 26, 2010, 10:54:46 p.m. »
... E clar ca trebuie sa-ti spun pe sleau ca nu are rost sa transformam forumul acesta in unul cu tema religioasa. Sunt altele care se ocupa cu asa ceva si te invit sa-si manifesti cunostintele de acest gen acolo. ...

Intr-adevar acest forum nu este unul pe teme religioase, dar se ocupa de aspecte spirituale. Exista un loc pe forum unde se abordeaza si astfel de subiecte (vezi cel cu rugaciuni etc) tema principala ramanand totusi Reiki-ul. De ce doresc sa nu le amestecam, cel putin aici? Pt ca Reiki-ul sufera deja astfel de mixturi si as dori ca efortul nostru sa fie acela de a ne intoarce spre originile lui, acolo unde era SIMPLU. Integrarea lui in credintele noastre as prefera sa o facem fiecare asa cum simtim de cuviinta.

In ceea ce priveste hotararea ca cine sa ramana sau sa plece de pe acest forum as prefera sa ramana in atributiile mele si imi cer scuze ca am revenit cu acest comentariu abia acum.
« Ultima Modificare: Iunie 26, 2010, 11:09:11 p.m. de Bogdan Levitchi »
Ing. Bogdan Levitchi - mobil: 0722.773.553 - e-mail: bogdan.levitchi@gmail.com - web: www.cursuri-reiki.ro

Offline Costi

• Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 3
R
« Răspuns #32 : Decembrie 22, 2010, 07:37:52 p.m. »
     Buna seara!
"Cum stam cu increderea in Reiki?" Stiu sigur un lucru: atunci cand ai incredere in "ceva" ai mai multa putere si reusesti mai usor in orice ti-ai propus. Acel "ceva" iti este aliat, prieten, sursa de putere. Acel "ceva" poate fi Dumnezeu, noi insine, un prieten, un talisman, sau toate la un loc. Cum se comporta un om care nu are incredere in el, in Dumnezeu, in oameni? Stim cu totii,nu? Deci in primul rand trebuie sa avem incredere in noi, de aici pleaca totul. Acum sa revenim la Reiki: am primit initierea in Gendai gradul 1 de la Bogdan  si am avut norocul sa simt si sa vad acel "ceva" care m-a facut sa cred si mai mult ca aceasta energie exista. In urma autotratamentului am scapat in proportie de 90% de sindromul migrenos pe care-l aveam de o viata, ma simt mult mai echilibrat, calm si rabdator cu cei din jurul meu. Am constatat cu bucurie ca durerile dispar atunci cand fac tratament si altor persoane, nu stiu sigur daca se si vindeca de afectiunea respectiva, dar asta este o alta problema. Sunt nerabdator sa primesc si gradul 2 ca sa pot evolua, sa pot simti mai mult si sa-i ajut pe cei din jurul meu.
     Cu respect si incredere, Costi

Offline ella

• Terapeut Reiki
  • *
  • Mesaje postate: 18
R
« Răspuns #33 : Aprilie 19, 2011, 12:52:30 a.m. »
Eu am crezut tot timpul. Eram dezamagita cand eram luata peste picior si in culmea fericirii cand aveam rezultate. Treptat am incetat sa umblu dupa rezultate. Am transmis lumina si atat. Si a fost mai bine. Cine a simtit a simtit, cine nu a simtit nimic in timpul sedintei, s-a simtit bine dupa. Am citit mult, am practicat, am simtit. Am intalnit oamenii pe care a trebuit sa ii intalnesc pentru a evolua. Si am inteles cand am fost pregatita sa inteleg. Asa mi s-a si spus la initieri.  TOATE LA TIMPUL LOR si CAND ESTI PREGATITA pentru ele. Minunat. Dar ce te faci cu un om nerabdator?Ca eu pana mai ieri asa am fost.
Ella

Offline Bogdan Levitchi

• Administrator
  • *
  • Bogdan Levitchi
R
« Răspuns #34 : Aprilie 19, 2011, 01:22:07 a.m. »
ai rabdare sa devina rabdator  :D
« Ultima Modificare: Aprilie 19, 2011, 10:06:31 a.m. de Bogdan Levitchi »

Offline vio2011

• Terapeut Reiki
  • *
  • Mesaje postate: 89
R
« Răspuns #35 : Aprilie 19, 2011, 08:14:41 a.m. »
Draga Sandra ,
referitor la mesajul tau din 09. iunie 2010  

" Sper sincer ca mesajul meu s

Offline vio2011

• Terapeut Reiki
  • *
  • Mesaje postate: 89
R
« Răspuns #36 : Aprilie 19, 2011, 08:31:14 a.m. »
Eu am simtit dorinta puternica sa fac tratament tuturor celor din preajma mea ( familia ) si de fiecare data am simtit o mare bucurie .Dezamagirea este ca nu este timp pentru toti ! Si mai am o bunicuta de 82 de ani pe care o iubesc mult  , dar este la 10 km de mine . Ma rog la Dumnezeu sa-mi ajute sa evoluez si eu pentru a-i trimite si ei energie la distanta dar sa nu fie prea tarziu asta .

Toti s-au simtit bine si nu m-au luat in ras . Soacra mea nu prea avea rabdare sa stea atata timp , tot timpul se framanta ca trebuie sa inchida puii. I-m spus ca daca se simte bine sa vina in fiecare zi pe la mine sa-i fac tratament si mi-a spus ca  nu se poate asa ceva , ca are treaba multa ; Nu am mai insistat ;Sotul meu ma roaga sa-i fac tratament ca se simte bine , s-a armonizat foarte mult , s-a redeschis calea de comunicare dintre noi . Am impresia ca s-a ridicat un val de ceata dintre noi.

Mama , dupa doua tratamente , a scos niste mizerii la suprafata cand i-am dat un simplu sfat , a avut o reactie foarte brutala fata de mine : cine esti tu sa-mi dai mie sfaturi , eu stiu mai bine ce sa fac , nu trebuie sa vorbesti tu mai mult decat mine pentru ca eu sunt parintele ..... ; s-a izolat intr-un colt si a plans ; i-am spus ca depinde doar de ea sa fie suparata sau calma si cateva zile " am abandonat-o " .La urmatoarea vizita m-am oferit eu sa pregatesc cafeaua si am revarsat-o pe aragaz . Mi-am cerut scuze si reactia ei a fost urmatoarea : " ce daca s-a murdarit aragazul , bine ca ai venit tu la mine , prefer sa-l murdaresti in fiecare zi , numai sa vii in vizita "
Ne-am imbratisat si i-am spus ca sunt mandra de ea ca a invatat sa priveasca lucrurile din unghiul din care acestea ii aduc bucurie .
Eu vad in asta puterea Reiki , pentru ca mama nu merge la psiholog... :D
Deocamdata m-am limitat la familie .
Simt foarte bine conectarea cu energia in palme , pe crestet , in talpi si o curgere usoara prin corp ; uneori cand il tratez pe sotul meu simt doua canale de energie paralel cu coloana vertebrala , dar mai intens pe partea stanga.
« Ultima Modificare: Aprilie 19, 2011, 09:02:34 a.m. de vio2011 »

Offline mau65

• Terapeut Reiki
  • *
  • Mesaje postate: 43
R
« Răspuns #37 : Aprilie 19, 2011, 01:03:39 p.m. »
Va salut. Nu am mai povestit de mult. Eu practic reiki mai mult pentru mine, ca pe la sat nu prea ai doritori. Am insa o intamplare draguta, cu un coleg, care este pasionat de astfel de tehnic de vindecare si intr-o zi se plangea de durere de spate cauzata de o raceala. Stand la povesti cu el, si stiind din discutiile anterioare ca ar primi astfel de tratamente, am inceput sa emit reiki catre el. La un moment dat, spun: MA, tu faci ceva ! ca s-a ridicat parul pe mine si m-au luat caldurile... I-am confirmat, si pot sa spun ca asta a fost cea mai puternica receptie a cuiva referitor la reiki-ul meu. S-a simtit mai bine, nu i-a trecut  de tot, pentru ca nici eu nu i-am trimis decat vreo 5 minute ca am fost deranjati. Poate ca transmiterea a fost puternica si pentru ca in acvea perioada primeam pasele pentru Johrei. Ce zici Bogdan, putea fi influentata transmiterea de reiki de catre pasele de purificare inainte de initierea in Johrei ? Aseara am primit Johrei. Ma gandesc ca acum, la un an si trei luni de la prima initiere gendai, ca ar fi cazul sa ma fac maestru. Ma simt pregatit.  NUmai bine la toti si sarbatori fericite...

Offline Bogdan Levitchi

• Administrator
  • *
  • Bogdan Levitchi
R
« Răspuns #38 : Aprilie 22, 2011, 08:49:22 p.m. »
orice activitate, practica energetica (initieri, reiju, meditatii, tratamente) face ca abilitatea Reiki sa creasca.

Offline Cristina B

• Terapeut Reiki
  • *
  • Mesaje postate: 5
R
« Răspuns #39 : August 22, 2011, 06:18:25 p.m. »
Buna tuturor increzatori sau oarecum speriati sau doar sceptici.
Sunt in faza de autotratament si increderea mea incepe sa stirbeasca . De ce oare cand zi de zi dupa exercitiu ma simt foarte bine ? Poate pentru ca am aplicat si pe mama si dupa 6 zile se simte foarte rau , sau poate pentru ca trebuia sa plecam la o nunta la Constanta unde nu am mai fost de 3 ani si sotul meu si-a spart rotula intr-un accident stupid? Sau poate ca in vara aceasta s-a intamplat a doua oara sa loveasca masina usor din neatentie? Sau poate pentru ca nu ii pot oferi copilului meu libertatea pe care o are la bunici la curte, lucru care ma doare nespus? Sau soacra mea care divortata fiind de ani de zile a intalnit un om cu care se intelegea f. bine dar fara nici un motiv intemeiat a renuntat la relatie in urma cu cateva zile,? Sunt oamenii din jurul meu a caror suferinta si durere se revarsa asupra mea si nu stiu sa-i fac fata. Acum scriind imi dau seama ca ca sunt neclintita si vad doar ca tot ceea ce consideram eu echilibru se clatina zdravan de jur imprejurul meu. E dureros dar voi incerca sa ma detasez si iata ca increderea revine incet prin rugaciune si lumina. Acum sunt recunoscatoare pentru asta.

Offline Bogdan Levitchi

• Administrator
  • *
  • Bogdan Levitchi
R
« Răspuns #40 : August 22, 2011, 06:33:08 p.m. »
Hiroshi Doi sensei spune undeva ceva de genul ca atunci cand iti vine sa renunti, atunci este momentul de a intelege mai in profunzime unele lucruri.

toti avem momentele noastre de disperare. atunci ne dam seama ca unele aspecte le-am abordat, sa zicem mai superficial. cei din jurul nostru au rolul de a ne intari increderea. asa ca nu dispera, nu esti singura ;)

Offline Guguluff

• Terapeut Reiki
  • *
  • Mesaje postate: 133
R
« Răspuns #41 : August 22, 2011, 06:51:59 p.m. »
Cristina, un sfat, daca-mi permiti, pentru ca si eu eram nerabdatoare sa-i ajut pe altii, inainte de a ma ajuta pe mine. Incearca sa nu mai aplici tratament pe alte persoane, pana nu esti tu in regula, psihic si fizic.
Si criza ta de vindecare, o pot resimti si alti membrii ai familiei tale (de acolo micile accidente).
In timp se vor imbunatatii multe aspecte ale vietii tale si a celor din jur, se vor detensiona relatii, se vor vindeca rani vechi, vor aparea persoane noi, mai bune decat cele care au iesit din viata voastra, intr-un fel sau altul. Deci ai incredere, drumul e bun iti trebuie doar puterea sa-l urmezi.

Offline Cristina B

• Terapeut Reiki
  • *
  • Mesaje postate: 5
R
« Răspuns #42 : August 23, 2011, 01:34:08 p.m. »

Multumesc pentru sfaturi si incurajari. Nu voi renunta. Azi dimineata pana sa se trezeasca ceilalti am deschis o carte interesanta pe care am mai rasfoit-o demult dar azi am inceput sa inteleg. Uneori primesc raspunsuri de te miri unde. Vis a vis de ajutorul oferit celorlalti, da se pare ca ai dreptate. Abia acum dupa 2 saptamani de autotratament vad ca incep si eu sa simt durere stari ciudate pe care din start le-am atribuit purificarii si nu m-am descurajat. Iar in ceea ce o priveste pe mama mi-am dorit prea mult s-o ajut iar apoi m-am speriat. Zi de zi inteleg cate ceva. Multumesc tuturor.

Offline mimi

• Mesaje postate: 1
Re: Cum stam cu increderea in practica Reiki?
« Răspuns #43 : Ianuarie 21, 2016, 02:00:11 p.m. »
Buna ziua dragi practicanti de Reiki, sunt initiata in Tehnica Radianta  (gr. I si II) inca din 2006, dealungul timpului am tot experimentat pe mine si pe ceilalti cu o maxima incantare. Cu certitudine am avut momentele mele cand am crezut cu tarie ca pot ajuta prin canalizarea energiei fie constient si directionat prin reiki la distanta, fie doar prin aplicarea palmelor pe oricine, insa cu timpul am inceput sa ma intreb cat, cand si cum functioneaza reiki cu adevarat vorbind, in afara de senzatia de fffoarte cald sau incingere acolo unde pun mana pt ca mai nou am avut probl de sanatate, eu practicand reiki  aproape zilnic (sunt zile cand nu am cand dar sunt si zile in care imi fac 2 sau chiar 3 sesiuni reiki), am descoperit ca am 2 chisturi ovariene pe un ovar si alte 2 pe celalalt, cel mai mare avand 5 cm.cum pot ajuta eu pe altii si sa le dau increderea necesara in reiki chiar si doar pt a incerca acest mod de terapie, daca eu insami practicant de reiki aproape zilnic am ajuns sa am probleme de sanatate?  :o sunt un pic dezamagita de mine..nu stiu unde am gresit..si nu stiu cum sa repar off off

Offline Bogdan Levitchi

• Administrator
  • *
  • Bogdan Levitchi
Re: Cum stam cu increderea in practica Reiki?
« Răspuns #44 : Ianuarie 24, 2016, 10:49:48 p.m. »
Toti trecem la un moment dat prin astfel de stari.
Ce pot sa spun?!... Hiroshi Doi spune ca in astfel de momente este un semn ca vei putea accesa, intelege Reiki la un nivel mai profund.
Stim si am experimentat majoritatea de aici ca Reiki face minuni. Cu toate astea minunile nu se intampla la comanda.

Ce facem atunci? Abordam din alta perspectiva. Incercam sa vedem unde gresim. Ne mobilizam mai mult pt practica. Folosim mai mult practica spirituala din Reiki - meditatii, folosirea afirmatiilor, exercitii care sa ne ajute sa constientizam unde gresimdar si exercitii focalizate mai mult pe problema in sine (focalizarea energiei in locul cu problema etc). Cerem ajutorul altcuiva. Cautam si dincolo de Reiki - adica in Reiki nu este inclusa dieta, Reiki nu are exercitii fizice, suplimente nutritive.

Iti doresc sa practici Reiki de nivele din ce in ce mai inalte!
PS Limita Reiki-ului nu este acolo unde ai impresia ca te-ai impotmolit... Reiki nu are limite!

Facebook Comments

Copyright © - Bogdan Levitchi (2008)